متناسب با پیشرفت تکنولوژی ساختمان در جهان‌، بعضی از کشورها در این زمینه پیشرفت قابل توجهی نداشته است. در حالی که با وجود امکاناتی از جمله نیروی کار جوان و تحصیل کرده‌، مراکز تحقیق و توسعه‌، نوآوری و مصالح و ماشین آلات گوناگون هنوز با استفاده از روش سنتی به ساخت و ساز ادامه می‌دهند. این روش‌ها دارای معایب بسیاری از جمله گران بودن قیمت تمام شده ساختمان‌، بالا بودن وزن مرده ساختمان‌، سرعت پایین در ساخت و ساز‌، پایین بودن کیفیت و ایمنی و غیره هستند.

استفاده از مصالح سنتی و قدیمی رایج‌، ساختمان را سنگین و اجرای کار را طولانی‌تر می‌کند.‌‌ تیرچه بلوک، آجر مجوف قطعات بتنی‌، موزائیک و سایر مصالح متداول‌، بار مرده را بالا برده‌، هزینه ساختمان را گران و مقاومت آن را در مقابل زلزله کم می‌کند. در ضمن ساختمان‌های پیش ساخته بتنی نیز پاسخگوی نیازهای موجود نیستند. زیرا در تحولات ساختمان سازی و فناوری‌های آن مواردی وجود دارد که تا‌کنون به آنها توجه کافی نشده است.‌

ضرورت استفاده از فن آوری های نوین و انبوه سازی در صنعت ساختمان‌سازی

در عصر حاضر و در دنیای پر رقابت امروز، ارزش روز افزون منابع و بهینه سازی و استفاده درست از آن مورد توجه بسیاری از دست اندرکاران صنایع مختلف بوده است.

با افزایش روزافزون جمعیت و نیاز فزاینده به مسکن و نیز ناکارآمدی سیستم‏های سنتی و متداول در ساخت مسکن، توجه به تولید ساختمان از طریق روش‌های صنعتی و نوین ضروری و لازم به نظر می‌رسد.
صنعت ساختمان سازی نیز با توجه به اهمیت استراتژیک و زیربنایی آن در اقتصاد یک کشور از این امر مستثنی نبوده است. استفاده از فن آوری های نوین در ساخت و ساز، پیاده سازی الگوهای علمی، بهبود و تسریع فرایندهای انبوه سازی، کاهش هزینه های ساخت و ساز و ... از اهداف مهم اکثر ساختمان سازان بوده است. حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا، عمر مفید کم و هزینه زیاد اجرای پروژه ها نیازمند ارائه راه کارهایی به منظور استفاده علمی و عملی از سیستم های نوین و مصالح ساختمانی جدید برای کاهش وزن و زمان ساخت و نهایتا کاهش هزینه ها است.

استفاده از تکنولوژی های نوین که مورد تایید مرکز تحقیقات و مسکن بوده و از نظر کارشناسان گروه مهندسی کارنو قابلیت های توجیهی از باب هزینه و محیط زیست را در برداشته باشد در صورت اعلام مورد بررسی و اعلام شکل پیشنهادی در قالب طراحی و اجرا و حتی طرح توجیهی خواهد بود

از جمله این طرح ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوک تو خالى ماندگار، از جنس پلى پروپلین

سقف بتنی پیش تنیده پس کشیده

ساختمان‌های بتن‌آرمه با شیوه قالب‌های تونلی

ساختمان هاى بتن مسلح دیوار باربر با قالب عایق ماندگار

سیستم خانه های چوبی 

و .......

Content Image

Content Image